Co to jest trychologia?
Trychologia jest to nauka zajmująca się wszystkimi problemami zarówno włosów jak i skóry głowy. Szczególnie duży rozwój trychologii obserwujemy w ostatnich latach, gdyż w wyniku zatrucia środowiska, spalin, promieniowania emitowanego przez wszelakie urządzenia, obserwowany jest wzrost przypadków chorób skóry głowy. Nauka ta zajmuje się pełną diagnozą przyczyn, przez co pozwala zwalczyć takie problemy jak: wypadanie włosów, łysienie, łuszczyca, łupież, łojotok.
Na czym polega badanie trychologiczne?
Badanie zaczyna się najczęściej od szczegółowego wywiadu z pacjentem, następnie trycholog przy użyciu mikro-kamery umożliwiającej kilkuset krotne powiększenie, ogląda chorobowo zmienione miejsce. Pacjent na ekranie monitora może również zapoznać się ze stanem swoich włosów i skóry głowy. W zależności od zaistniałego problemu, badaniu poddawana jest tylko skóra głowy lub także mieszki włosowe i włosy które już wypadły.
Po co trycholog ogląda włosy, które już wypadły?
W tym przypadku trycholog chce określić w jakiej fazie wzrostu włosy wypadają. Życie włosa dzielimy na trzy fazy:
- anagen – okres powstania i wzrostu włosa. W tej fazie znajduje się ok. 85% włosów, które to powinny być w dobrej kondycji. Faza ta trwa od ok. 3 do 6 lat.
- katagen – włos przestaje rosnąć i zaczyna odchodzić od brodawki, ale tkwi jeszcze w skórze. W tej fazie znajduje się ok. 1% włosów. Faza ta trwa ok. 2 tygodni
- telogen – włos zupełnie wychodzi z mieszka, wypychany przez nowy włos. W tej fazie znajduje się ok. 14% włosów. Faza ta trwa od ok. 2 do 3 miesięcy.
Najgorzej jest, gdy włos wypada w fazie anagenu. Oznacza to, ze włos choruje i nie przechodzi przez typowe fazy swojego życia. Dlatego też ważne jest aby ocenić w jakiej fazie włos wypada i na tej podstawie zaproponować odpowiednie leczenie.
Jak przebiega leczenie i czy preparaty stosowane w trychologii są bezpieczne?
Przebieg leczenia zostaje dostosowany do potrzeb każdego pacjenta i indywidualnie dobrane zostają odpowiednie preparaty:
- zespoły preparatów przeciw wypadaniu włosów
- zespoły preparatów stymulujących porost włosów
- zespoły preparatów przeciwdziałające łuszczycy
- zespoły preparatów przeciwdziałające łojotokowemu zapaleniu skóry głowy
- zespoły preparatów przeciwgrzybiczne jak i przeciwbakteryjne (w zależności od przyczyny problemu lub jego natężenia)
- zespoły preparatów dla dostarczenia substancji odżywczych do korzeni włosów.
W zależności od problemu i jego zaawansowania dobieramy odpowiedni sposób leczenia. Nie jest to zażywanie pigułek (chociaż zdarza się, że polecamy suplementację doustną) lecz staranne aplikowanie preparatów manualnie na skórę głowy i włosy. Zabiegi przeprowadzane u nas w gabinecie nie są inwazyjne ani bolesne. Nie ingerujemy mechanicznie w struktury skóry głowy. Ze względu na naturalną jakość stosowanych preparatów, które nie powodują podrażnień na zabiegi zapraszamy zarówno osoby dorosłe jak i dzieci nawet poniżej 10 roku życia.
Jak długo trwa leczenie i jakich efektów możemy się spodziewać?
Najszybciej efekty są zauważalne podczas leczenia takich schorzeń jak:
- tłusta skóra głowy
- swędząca i podrażniona skóra głowy
- łupież suchy lub tłusty.
Przeważnie po dobraniu odpowiednich preparatów zdecydowaną poprawę leczonego obszaru zauważamy już po 6 tygodniach. Inaczej sprawa ma się przy takich schorzeniach jak łojotokowe zapalenie skóry głowy czy wypadanie włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry – często są to wypryski, zaczerwienienia, strupy. Leczenie jest bardzo uciążliwe i długie, ciężko określić dokładnie długość leczenia gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Natomiast długość leczenia wypadania włosów zależy od kilku czynników. Między innymi od rodzaju wypadania włosów.
Jeśli wypada do 100 włosów dziennie to nie ma się czym martwić.
Sygnałem alarmującym jest wypadanie powyżej 100 włosów dziennie bądź też niezauważalny odrost nowych włosów. Wypadanie włosów w stadium początkowym można zatrzymać już po 10 zabiegach.
Problemy z włosami , które leczy trychologia:
- łysienie plackowate (alopecia areata) – łyse miejsca. Przyczyną łysienia plackowatego są zaburzenia w działaniu mechanizmów obronnych organizmu. Mózg może wysyłać fałszywe sygnały, w wyniku których mechanizm obronny powoduje wypadanie włosów. Problemy te powstają na tle stresu, a w szczególności jego skutków negatywnych lub oksydazowych. Odrost włosów następuje po 3-6 miesiącach. Dolegliwość ta często występuje u kobiet przechodzących klimakterium lub w okresie ciąży. Przyczyną jest stres. Łysienie plackowate można wyleczyć po 6-12 miesiącach zabiegów
- łysienie (alopecia totalis) – utrata włosów na całej głowi.Udzielamy pomocy w przypadku łysienia typu męskiego (testosteronowego) oraz łysienia kobiet w okresie klimakterium, gdy następują zaburzenia hormonalne. Głowa zarasta włosami po co najmniej 8 miesiącach zabiegów trychologicznych
- łysienie całkowite (alopecia universalis) – wypadanie włosów na całym ciele. Trudne do leczenia. Możliwe jest przywrócenie najpierw owłosienia głowy, a następnie brwi i rzęs
- łysienie rozlane – może mieć miejsce po przebyciu choroby, być spowodowane przyczynami genetycznymi, zaburzeniami hormonalnymi, stresem lub występować na podłożu alergicznym. Odrost włosów następuje po 3-6 miesiącach.